Staff Directory

Main Office

Jeannette Revet, Principal

Laurie Ellis, Vice-Principal, Learning Resource Teacher

Terry Rostad, Administrative Assistant

Gale Demyen, Head Facilities Operator

Rafael de Paz, Evening Facilities Operator      

Teaching Staff                                                 

Kama Pechey, English Kindergarten A and B 

Kelly Hischebett, English Kindergarten A

Tracey Vargo, Grade 1

Lisa Weichel, Grade 1

Erin Schmidt, Grade 1/2 

Lindsay Georgacacos, Grade 2

Jolene McCormick, Grade 2/3

Kola McKenzie, Grade 3

Shannon Brown, Grade 4

Tracey Halladay, Grade 4/5

Trina Crawford, Grade 5

Teagan McMillan, Grade 5/6

Don Lee, Grade 6/7

Kelley Reoch, Grade 7/8

Aaron Warner, Grade 7/8

Alyssa McMullen, French Kindergarten A and B

Kyla Fraser, Grade 1 French Immersion

Shannon Davis/Slavita Baranga, Grade 1/2 French Immersion

Lyane McClelland, Grade 3/4 French Immersion

Kenzie Jamieson, Grade 5/6 French Immersion

Sophie Ramage, Grade 7/8 French Immersion

Joanne Yeo, Numeracy Specialist, Grades 3-6 French Immersion 

Tracy Youck, Teacher-Librarian, Specialist

Sarah Wall-Coughlan, Learning Resource Teacher                  

Julie Cornwall, Specialist

Daya Madhur, Specialist

Lila Gaertner, Specialist

Danna Cruickshank, Educational Assistant

Shalan Mills, Educational Assistant

Dianne Swann, Educational Assistant

Kaye Geiger, Educational Assistant

Shannon Johnstone, Intern in grade 5 English

Cody Biever, Intern in grade 7/8 English

Brooke Simpson, Intern in grade 3 English

Karen Dermody, English as an Additional Language Teacher

Brent Gelsinger, Band Teacher

Division Staff

Luc Lerminiaux, Superintendent

Pamela Korczak, School Psychologist

Lisa Davidson, School Counsellor

Angelika Nixdorf, Speech and Language Pathologist

Partners

Cst. Andree Sieber, School Resource Officer

TBA, School Nurse

First Years Learning Centre, Tara Jors, Manager

Kare 4 Kids Before & After Program, Debra Wardle, Coordinator, Dana Siman, Manager